Jacek Hołub „Beze mnie jesteś nikim”

Kobieta, mężczyzna, dziecko- każde z nich może stać się ofiarą przemocy domowej. Według statystyk trzydzieści procent dorosłych Polaków przyznało, że byli sprawcami przemocy domowej. W 2019 roku polscy policjanci wypełnili 74 tys. tzw. „Niebieskich Kart”. W 2018 roku dotkniętych przemocą było 224,2 tys. osób, w tym 122,4 tys. kobiet, 65,7 tys. dzieci i 36,1 tys. mężczyzn.  Tyle odnośnie statystyk- Jacek Hołub rozmawia nie  z liczbami z policyjnych czy sądowych statystyk- a z żywymi ludźmi niosącymi w sobie traumę o nazwie „Przemoc domowa”.

„Beze mnie jesteś nikim” to reportaż odkrywający głębokie rany jego bohaterek. Dzieci gwałcone przez swoich rodziców. Kobiety uciekające przed agresją męża. Trzydziestolatek bojący się śmierci z rąk swojej zaburzonej psychicznie partnerki. To tylko część historii, które ciężko się czyta, a  których bólu i cierpienia nie sposób zmierzyć ani wyrazić. Z drugiej strony rozmowy z osobami zajmującymi się pomocą ofiar przemocy. Na koniec zwierzenia sprawców- Hołub stara się zrozumieć, co kieruje człowiekiem, który swoim działaniem krzywdzi z definicji najbliższe mu osoby. Autor przygląda się sytuacji prawnej osób poszkodowanych i ich oprawców, przedstawia konkretne wyroki i ich uzasadnienia, ukazuje słabości polskiego systemu sprawiedliwości w kontekście właśnie przemocy domowej.

Książkę polecam każdemu, kto żywo interesuje się problemami społecznymi. Jacek Hołub po raz kolejny udowodnił, że sztuka reporterska jest mu bardzo bliska. Korzystając z okazji, chciałabym polecić też inne tytuły jego autorstwa, a mianowicie „Żeby umarło przede mną. Opowieść matek niepełnosprawnych dzieci ” oraz „Niegrzeczne- historie dzieci z ADHD, autyzmem i Zespołem Aspergera”. Obie te pozycje polecam z czystym sumieniem.

 

Izabela Nowak

Skip to content