„Biblioteka - świat w jednym miejscu” - Tydzień Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonaku

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek pozwoliło naszej bibliotece na puszczenie wodzy fantazji i zaowocowało wspaniałymi wydarzeniami, które przyciągnęły czytelników i miłośników biblioteki.

            Świętowanie rozpoczęliśmy Dniem Bibliotekarza. Spędziliśmy go z naszymi koleżankami i kolegami z bliższych i dalszych bibliotek na Dziewiczej Górze, którzy w ramach akcji Odjazdowy Bibliotekarz zawitali do naszej gminy.

            W poniedziałek gościliśmy Wójta Gminy Czerwonak, Pana Marcina Wojtkowiak, który złożył nam życzenia z okazji święta wszystkich bibliotekarzy, i z którym żywo dyskutowaliśmy o naszych inspiracjach i planach na przyszłość. W tym dniu otworzyliśmy również Letnią Czytelnię przed biblioteką w Czerwonaku. Wspólnymi siłami udało się zwykłe palety przerobić na wygodne siedziska, postawiliśmy skrzynki na bookcrossing, czyli wymianę książek, a urokliwe miejsce pod czereśnią, upiększone przez dzieci z pomocą niezastąpionej Ani Perek-Sobierajskiej, zamieniło się w doskonałą przestrzeń do wypoczynku i twórczych działań. Zaprosiliśmy również dzieci na poniedziałkowe zajęcia w maju i czerwcu, podczas których będziemy czytać, tworzyć i dekorować tę wyjątkową przestrzeń.

            Gość specjalny tegorocznego Tygodnia Bibliotek to wyczekiwany przez naszych czytelników i fanów kryminałów Wojciech Chmielarz. Mało brakowało, a autor odwiedziłby bibliotekę w Koziegłowach, ale tych w województwie śląskim. Na szczęście dotarł we właściwe miejsce, ku radości wszystkich zgromadzonych. Autor wspaniale snuł opowieści o pisaniu i bohaterach swoich książek, a publiczność nie ustawała w zadawaniu pytań i wciągała pisarza w dyskusje o warsztacie, inspiracjach i najciekawszych kryminalnych sprawach, o których opowiada również w swoim znakomitym podcaście.

            W środę 12 maja gościliśmy Beatę Witoń z poznańskiego Wydawnictwa Zakamarki, która przeprowadziła warsztaty dla naszych młodych Czytelników.

W filii w Bolechowie tematem spotkania była seria książek autorstwa Martina Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Uczniowie klas drugich i trzecich rozgrzali umysły zadaniami na spostrzegawczość, rozwiązywali zagadki, a odgadnięte hasła wpisywali do krzyżówki. Była też okazja do wysłuchania fragmentów przygód młodych detektywów.

Z kolei filię w Koziegłowach odwiedził Albert Albertson, bohater książek Gunilli Bergström. Uczestnicy spotkania posłuchali kilku przygód Alberta. Były też zabawy ruchowe, a na koniec prace plastyczne, z których stworzyliśmy wspaniałą wystawę. Po zakończeniu warsztatów dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z pluszowym Albertem, z czego z chęcią skorzystały.

Książki Martina Widmarka oraz Gunilli Bergström cieszą się w naszych bibliotekach ogromną popularnością, dlatego oba spotkania były na pewno nie lada gratką dla ich wielbicieli.

            Piątek, 13 maja,  był dniem biblioteki w Owińskach. Ranek należał do uczniów szkoły podstawowej, a wieczór do prawdziwych detektywów i fanów zagadek.
Uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Owińskach przybyli z Panią Dyrektor, Justyną Kurzawą oraz wychowawcami klas, Panią Katarzyną Stankiewicz i Aleksandrą Kończak- Skwierzyńską i zostali oficjalnie pasowani na naszych Czytelników! Po części oficjalnej uroczystości o część artystyczną zadbała jedna z mam- Pani Natalia Gilicka, tworząc dla dzieci niesamowite przedstawienie. Dziękujemy wszystkim za obecność . Mamy nadzieję, że biblioteka stanie się ważnym miejscem dla dzieci i że będą nas często odwiedzać.
Wieczorem filia w Owińskach zamieniła się w escape room! To było ostatnie wydarzenie przewidziane w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Młodzi Detektywi intensywnie pracowali nad rozwiązaniem kolejnych zagadek, by ostatecznie zdobyć klucz do naszej “sali kinowej”, gdzie czekał na nich seans filmowy. Emocje, jakie towarzyszyły zabawie z całą pewnością zapadną uczestnikom długo w pamięci.  Kto by pomyślał, że biblioteka może stać się tak tajemniczym miejscem?

            Dziękujemy za wspólne przeżycie z nami tego tygodnia pełnego niespodzianek, twórczych działań i tajemnic. Biblioteka to wspaniałe miejsce, pełne wyjątkowych ludzi z pasją i zaangażowaniem, które nie istniało by bez czytelników,  jak zwykle niezawodnych uczestników każdej naszej akcji.


Skip to content