DEBIUTANT W BIBLIOTECE

Jeśli najważniejszą funkcją literatury jest próba nawiązania komunikacji z czytelnikiem, to wczoraj w bibliotece w Koziegłowach odbyło się prawdziwe święto książki.
W czwartkowe późne popołudnie gościliśmy w bibliotece w Koziegłowach Olgierda Adamczaka, wspaniałego młodego pisarza, który promował swoją powieść „Ostania Bitwa”.
Debiut z gatunku fantasy przyciągnął młodych czytelników, którzy z wielkim zaangażowaniem zadawali pytania naszemu autorowi. Pojawiły się przy tym bardzo ciekawe dyskusje o kanonie lektur, którzy wszyscy zgodnie uznali za przestarzały i nie zachęcający młodych ludzi do czytania. Pojawiły się tez propozycje dołączenia do spisu lektur prozy Andrzeja Sapkowskiego co wszyscy przyjęli  z wielkim entuzjazmem. Olgierda z uwagą słuchali również czytelnicy starszego pokolenia, których młody  wiek autora, 16 lat, prowokował do zadawania pytań miedzy innymi o to skąd zrodził w nim pomysł na zajecie się pisaniem.
Autor opowiadał również o swoich inspiracjach i miłości do prozy Tolkiena, Sapkowskiego i Sandersona, a ich echa wyraźnie można dostrzec  w „Ostatniej Bitwie”. Uniwersum, które stworzył w swojej książce wypełnione jest baśniowymi stworzeniami, krasnoludami czy elfami,  które zamieszkują również książki jego idoli . Jak sam stwierdził, w swojej prozie czerpie z nich garściami  ale ma nadzieję, że tworzy również unikalne i osobne światy, które nie tylko pełne są fantastycznych przygód i zwrotów akcji ale skłaniają czytelników do refleksji. „Ostania Bitwa” jest bowiem powieścią wojenną, która pełna jest niejednoznacznych bohaterów i refleksji nad dobrem i złem. Nad tym dlaczego jedni stają się agresorami a inna ofiarami i nad tym czy istniej sposób na porozumienie i zjednoczenie się,  pozornie wrogich sobie obozów, w imię wyższego dobra i walki z prawdziwym złem.
Olgierd okazał się wspaniałym rozmówcą, który odpowiadał na pytania i snuł opowieści jak doświadczony autor. Widać w nim pasję i zamiłowanie do tworzenia literatury. Będziemy z niecierpliwością wyglądać kolejnych książek i życzymy samych sukcesów.
A Państwa niezmiernie zachęcamy do sięgnięcia po prozę tego młodego mieszkańca naszej gminy,  książki dostępne są w naszych bibliotekach, który jest wspaniałym przykładem na to, że młodzież nie przestała czytać i interesować się literaturą. Olgierd jest również źródłem inspiracji i doskonałym dowodem na to ze prawdziwa pasja i upór mogą prowadzić do naprawdę wielkich rzeczy.
Książka ukazała się w wydawnictwie Novae Res

Skip to content