Debiut literacki z Gminy Czerwonak

16-tego marca 2023 roku o godz. 18:00 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie do filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Koziegłowach. Naszym gościem będzie Karolina Glaser– młoda pisarka, która debiutuje swoją książką z gatunku fantasy “Wszyscy jesteśmy tu szaleni”. Wejściówki na wydarzenie dostępne są we wszystkich filiach. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Karoliną

Karolina Glaser
 ma osiemnaście lat, jest uczennicą liceum. Pisze od zawsze. Pasjonuje się fantastyką, ale też neurobiologią, psychologią i sztuką.

ROZMOWA Z KAROLINĄ GLASER 

Izabela Nowak: Skąd wzięła się u Ciebie pasja do pisania?

Karolina Glaser:  Tak naprawdę żyła  we mnie odkąd pamiętam.  Jako dziecko pisałam piosenki i wiersze, można więc powiedzieć, że już wtedy czułam potrzebę przelewania swoich myśli na papier. W wieku 13 lat pomyślałam, że chciałabym napisać coś większego.  Na początku pojawiła się myśl o stworzeniu  tomiku wierszy, ale ostatecznie skupiłam się na napisaniu książki fantasy.

IN: Jak powstał pomysł na „Wszyscy jesteśmy tu szaleni”?

KG: Z jednej strony chciałam stworzyć książkę młodzieżową, z drugiej było we mnie pragnienie, by powieść była uniwersalna, by każdy, bez względu na wiek, mógł odnaleźć w niej coś dla siebie. Chciałam też zwrócić w niej uwagę na problem braku zrozumienia nastolatków przez dorosłych, mając nadzieję, że okaże się wsparciem dla czytelników.

IN: Masz już pomysł na kolejną książkę?

KG: Tak, jestem w trakcie pisania drugiej, która również będzie powieścią fantasy. W przyszłości chciałabym też spróbować swoich sił pisząc książkę obyczajową. Myślę też nad wydaniem opowiadań dla dzieci, jedno już czeka w szufladzie, może kiedyś ujrzy światło dzienne.

IN: A co sama lubisz czytać?

KG: Jestem fanką reportaży. Ostatnio duże wrażenie wywarł na mnie „Głód” Martina Caparrosa, zatem bardzo polecam tę lekturę. Lubię również eseje filozoficzne Jacka Dukaja. Czytam oczywiście  też sporo fantastyki oraz powieści detektywistycznych, z których najchętniej sięgam po te z Sherlockiem Holmesem.

IN: Jakie są Twoje plany na przyszłość?

KG: W tym roku będę zdawać maturę i przede mną decyzja dotycząca wyboru studiów. Zastanawiam się nad kierunkiem „sztuka pisania”, ale to jeszcze nie jest ostateczna decyzja. Jeśli chodzi o plany, których jestem absolutnie pewna, to tego, że chcę dalej pisać, eksperymentować w tym zakresie, a także kontynuować moje inne pasje, czyli taniec współczesny, śpiew i języki obce.

IN: O czym marzy Karolina Glaser?

KG: Wydanie pierwszej książki było  moim największym marzeniem. Chciałabym, aby  pisanie było moim wiodącym zajęciem, ale jak będzie- czas pokaże.

IN: W takim razie pozostaje mi życzyć siły i wytrwałości w dążeniu do realizacji upragnionego celu.

KG: Dziękuję bardzo za rozmowę.

Skip to content