Angela Saini „Gorsze”

We współczesnym świecie nauka coraz częściej podejmuje tematy równości/ nierówności płci oraz stara się wyjaśnić, skąd wynikają (jeśli w ogóle występują) różnice w funkcjonowaniu kobiet i mężczyzn. Przez wiele setek lat starano się przekonywać społeczeństwo do tego, że tak w zasadzie to kobiety są po prostu… gorsze.

Angela Saini wzięła pod lupę dostępne wyniki badań, przyjrzała się historii w kontekście kształtowania się stereotypów (tak, nazwijmy rzeczy po imieniu- stereotypów!) dotyczących roli kobiet w świecie. W swojej książce ukazuje nam ewaluację podejść i narracji, z jakimi musiały              (i często nadal muszą) borykać się kobiety. Pochyla się nad danymi dotyczącymi objętości mózgu, popędu seksualnego, cech psychicznych  i wielu innych. Zadanie wcale nie jest łatwe, bo okazuje się, że wiele badań dotyczących wymienionych wyżej aspektów, było przeprowadzanych niezbyt rzetelnie- delikatnie mówiąc. Jak więc w gąszczu sprzecznych informacji dojść do odpowiedzi na pytanie: czy istnieją jakiekolwiek naukowe dowody na brak równości między płciami? Saini poświęca mnóstwo czasu na rozmowy z przedstawicielami różnych poglądów, naukowców i naukowczyń formułujących przeróżne tezy, można wręcz powiedzieć, że stojących po dwóch stronach barykady.

Lekturę polecam nie tylko kobietom rzecz jasna- myślę, że każdy, kogo choć w małym stopniu interesują zagadnienia związane ze stereotypami dotyczącymi płci, powinien sięgnąć po „Gorsze”, a zbliżający się Dzień Kobiet niech będzie ku temu najlepsza okazją.

Książka dostępna w Owińskach i Koziegłowach.

Izabela Nowak

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku

Skip to content