Alexandra Horowitz „Psy i my”

Każdy opiekun psa prędzej czy później zaczyna zastanawiać się nad tym, co myśli i czuje jego czworonożny towarzysz. Czy ona/ ona mnie kocha? A może jestem tylko „dostawcą jedzenia” i „obiektem zabierającym na spacery”? Od wieków starano się znaleźć odpowiedź na pytanie: co gra w duszy psa?

Alexandra Horowitz, autorka książki „psy i my” jest wykładowczynią psychologii w Bernard College, zawodowo zajmuje się badaniami procesów poznawczych u ludzi, szympansów, bonobo i… psów właśnie. Pisząc „Psy i my” wzięła sobie za cel analizę przyjaźni łączącej człowieka i psa. Jak doszło do udomowienia tych zwierząt? Do czego były (i są) potrzebne nam akurat psy? Kupując/ adoptując naszego wybranka, bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność- ponosimy różnego rodzaju koszty, a mimo to decydujemy się na ten krok. Krok, który jest pierwszym potrzebnym do nawiązania relacji mającej trwać wiele lat. Nic już nie będzie takie jak przedtem. My też już  nigdy nie będziemy tacy sami, bo psy zmieniają ludzi- uczą cierpliwości, troski, przywiązania. Dzięki nim zyskujemy możliwość stania się lepszą wersją samego siebie.

Ta książka nie jest tylko powierzchownym wyjaśnieniem tego, po co nam psy- wręcz przeciwnie. Horowitz pochyla się nad problemem  bezdomności tych zwierząt, rozważa plusy i minusy powszechnie przyjętych rozwiązań (sterylizować/ kastrować czy nie), porusza tematy, o których być może niewygodnie będzie nam czytać. Co jesteśmy winni psom? Kochamy je, ale ile jesteśmy w  stanie dla nich poświęcić? Te i inne rozważania poznacie sięgając po „Psy i my”- lekturę obowiązkową dla każdego miłośnika tych czworonogów.

 

Dostępna w filii w Owińskach.

 

Izabela Nowak

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku

 

Skip to content