Karol Jachymek, Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić?
Nie da się ukryć, że młode osoby sporo czasu spędzają w internecie, co często martwi ich rodziców. Zewsząd dochodzą przecież głosy o tym, jak źle media cyfrowe wpływają chociażby na rozwój intelektualny. Ale czy faktycznie młodzież w sieci zajmuje się głównie bezmyślnym scrollowaniem i oglądaniem śmiesznych filmików?
Karol Jachymek pokazuje cyfrową rzeczywistość z nieco innej perspektywy. Zwraca uwagę na to, jak wiele codziennych aktywności przeniosło się do sieci, a smartfony stały się nieodłączną częścią naszej kultury. W efekcie „z nosem w smartfonie” siedzą nie tylko młodzi, ale też dorośli. Ci ostatni tłumaczą to jednak pracą czy innymi „ważnymi sprawami”. Ale motywacje ich dzieci są przecież niemniej istotne. Social media odgrywają niebagatelną rolę np. w tworzeniu kodów kulturowych, dzięki którym młode osoby czują się częścią wspólnoty. A to właśnie poczucie przynależności i akceptacji przez rówieśników jest szczególnie ważne w okresie dojrzewania.
Autor nie lekceważy także ciemnych stron mediów cyfrowych. Jednak zamiast krytykowania nastolatków za przeglądanie niewłaściwych treści, proponuje lepsze poznanie motywacji, które nimi kierują. Podpowiada, jak rozmawiać z młodzieżą na temat korzyści, ale i zagrożeń wynikających z aktywności w sieci. Książkę można więc polecić wszystkim rodzicom czy nauczycielom, którym zależy na mądrym wspieraniu młodych osób w poruszaniu się po cyfrowym świecie.
Książka dostępna jest w Koziegłowach.
Joanna Hajdrych