Academica

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku – filia Koziegłowy umożliwia korzystanie z zasobów cyfrowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową. Academica to darmowa wypożyczalnia umożliwiająca korzystanie z cyfrowych zbiorów Biblioteki Narodowej. To dostęp do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy. To m.in. monografie, teksty źródłowe, artykuły z czasopism, podręczniki.
Dla kogo jest Academica?:
– studentów przygotowujących się do egzaminów, piszących prace zaliczeniowe;
– uczniów przygotowujących się do olimpiad przedmiotowych;
– wszystkich, którzy nieustannie szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania
Więcej szczegółów na https://academica.edu.pl/ oraz w bibliotece.

Zasady korzystanie z biblioteki cyfrowej Academica

 1. Przeglądanie zasobów (link: https://academica.edu.pl/search) systemu jest możliwe możliwy jest wyłącznie na jednym wydzielonym terminalu znajdującym się w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Koziegłowach.
 2. Z systemu Academica korzystać mogą osoby będące czytelnikami biblioteki.
 3. Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz z wykorzystaniem nr karty bibliotecznej.
 4. Z systemu można korzystać w godzinach otwarcia biblioteki, po wcześniejszej rezerwacji ( min. 24h wcześniej)
 5. Użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia formularza oświadczenia, który otrzyma od pracownika biblioteki. Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe. Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
 6. Publikacje można rezerwować poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy w okresie najbliższych 14 dni. Ilość rezerwowanych publikacji jest ograniczona.
 7. Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi pod warunkiem, że nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu staje się ona dostępna dla pozostałych zarejestrowanych w systemie użytkowników.

Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone.


Rezerwacje w ACADEMICA

ACADEMICA umożliwia rezerwację publikacji chronionych prawem autorskim:

 • rezerwacji można dokonywać z każdego komputera z dostępem do Internetu, po zalogowaniu się do systemu,
 • rezerwacji można dokonywać na dowolny termin (w ciągu najbliższych 14 dni),
 • zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji,
 • zarezerwować można maks. 5 publikacji na godzinę (moduł czasowy),
 • każdy zarezerwowany tytuł można przeglądać przez 3 dowolnie wybrane dni.

Jak założyć konto w wypożyczalni Academica?

 1. Należy wypełnić Oświadczenie Użytkownikapodając numer karty bibliotecznej (deklaracja jest dostępna w bibliotece w Koziegłowy).
 2. Oświadczenie należy złożyć w bibliotece w Koziegłowach
 3. Po zarejestrowaniu  czytelnik otrzymuje hasło do pierwszego logowania w systemie Academica (loginem jest numer Państwa karty bibliotecznej).
 4. Przy pierwszym logowaniu do systemu Academica czytelnik jest zobowiązany do zmiany otrzymanego hasła oraz zapoznania się z Regulaminem Użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica  
 5. Po zalogowaniu do systemu Academica z dowolnego komputera z dostępem do Internetu czytelnik może dokonywać rezerwacji publikacji chronionych prawem autorskim na określony dzień i godziny. Przeglądanie publikacji zarezerwowanych możliwe jest tylko na wyznaczonym terminalu w filii w Koziegłowach. Po upływie czasu rezerwacji publikacja staje się dostępna dla innych użytkowników zarejestrowanych w Academice. O kolejności dostępu do zasobów decyduje kolejność rezerwacji.