Dyskusyjny Klub Książki

O Klubie

 Dyskusyjne Kluby Książki działają w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki. Klub w Filii Biblioteki Publicznej w Koziegłowach powstał w grudniu 2008. Pierwszą opiekunką klubu została Agnieszka Wasilczyk-Kryger. Klub był współtworzony przez uczennice koziegłowskiego gimnazjum, które na regularnych spotkaniach rozmawiały o przeczytanych książkach, ale nie tylko o nich. Inaugurującą powieścią było “Do pierwszej krwi” Grzegorza Gortata, która to pozycja wzbudziła rozmaite emocje. Autor stara się przełamać funkcjonujące w świadomości ludzi stereotypy na temat tzw. “dresiarzy”, co dało pretekst do burzliwej i inspirującej dyskusji o subkulturach, mniejszościach, stereotypach, tolerancji i uprzedzeniach. Młodzież omawiała również:

  • Brennan, “Wojny Duszków” ,
  • Rudnicka  “Kotka Brygid”,
  • Stenka“Akcja chłopaki”,
  • Gortad “Szczury i wilki”,
  • Lehtolaien,  “Kobieta ze śniegu” ,
  • Zusak, “Złodziejka książek”.

 Dyskusyjny Klub Książki to nie tylko rozmowy, ale również spotkania autorskie. W 2009 roku miało miejsce spotkanie z Ewą Nowak, autorką bardzo popularnych książek dla młodzieży, w którym udział wzięli Klubowicze a także uczniowie gimnazjum. Autorka urzekła młodzież ciekawymi opowieściami i przemiłym, energicznym, bezpośrednim sposobem bycia. W roku 2010 mieliśmy przyjemność gościć autorkę książek dla młodzieży i dorosłych Martę Fox. Rok później, w kwietniu 2011 roku, odbyły się warsztaty literackie zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w ramach obchodów Roku Miłosza. Gimnazjaliści spotkali się z prof. dr hab. Piotrem Śliwińskim aby zapoznać się i wspólnie omówić teksty z cyklu „Świat poema naiwne” . Spotkanie stało się dla młodzieży pierwszym krokiem ku odkrywaniu poezji, uczestnicy zdobyli wiedzę o Miłoszu i jego poezji oraz o tym, jak czytać poezję w ogóle. W roku 2012 opiekunką Klubu została Katarzyna Kiełbasińska. A od 2020 roku opiekunem Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych jest Agnieszka Jopp

Dyskusyjny Klub Książki jest miejscem, w którym doskonale odnajdzie się każdy Czytelnik, który ma ochotę poszerzać swoją wiedzę i dzielić się nią z innymi. Klubowicze dyskutują o literaturze współczesnej oraz komponują własne teksty. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących czytać, którzy mieliby ochotę na wymianę poglądów w sympatycznej atmosferze!