Klub impresja

Klub “Impresja” działający od 2005 roku przy bibliotece w Owińskach, jest miejscem, które skupia amatorów malowania i haftowania obrazów, tworzących swoje oryginalne dzieła w domowym zaciszu. Klub zajmuje się przede wszystkim organizacją wystaw, których zasięg nie ogranicza się tylko do obszaru Gminy, spotkań autorskich oraz plenerów. Tematyka dzieł jest, podobnie jak członkowie klubu, zróżnicowania, nierzadko nawiązująca do przepięknych krajobrazów stanowiących swoistą wizytówką naszej urokliwej Gminy.

Staramy się, aby działalność Klubu w jak największym stopniu angażowała naszych Czytelników, których zapraszamy na regularnie odbywające się wernisaże w naszych Bibliotekach. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu odbiorców, Klub spełnia też niezwykle ważną funkcję społeczno-kulturalną.

Artyści działający w Klubie to osoby z pasją, charakteryzujące się nieprzeciętną wrażliwością na otaczającą ich rzeczywistość. Działalność artystyczna jest dla nich narzędziem, dzięki któremu przekazują światu swoje emocje i wyobrażenia. Ich prace są oknem dusz i jednocześnie odbiciem subiektywnych wrażeń.

 

 

Emerytowany nauczyciel Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach, gdzie na zajęciach artystycznych zarażał młodzież swoją pasją. Z zamiłowania rzeźbiarz i malarz. Rzeźbi głównie architekturę wiejską, a maluje farbami olejnymi. Jego prace można było podziwiać na licznych wystawach w Gminie Czerwonak poza nią. Z natury społecznik, poświęcający się również pszczelarstwu, które łączy z pracą na rzecz innych poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych. Założyciel skansenu przy bibliotece w Owińskach.

Malarstwem i szeroko pojętą sztuką interesował się już od najmłodszych lat ale kiedy prawie 40 lat temu dostał pierwsze farby, poświęcił się swojej pasji całkowicie.

W małej pracowni w Koziegłowach tworzy głównie pejzaże, a sam iebie nazywa kopistą i walorystą. Zdecydowanym autorytetem w dziedzinie malarstwa dla pana Jerzego jest Vincent Van Gogh, a także impresjoniści francuscy i pejzażyści angielscy.Swoje obrazy prezentuje w galeriach i bibliotekach na terenie całej Wielkopolski. Wiele z nich przekazuje na cele charytatywne. Poza malarstwem, „konikiem” pana Jerzego jest literatura II wojny światowej.

Od ponad 20 lat mieszkaniec Gminy Czerwonak. Z wykształcenia i zawodu fotograf. W malarstwie fascynuje go abstrakcjonizm. Tworzy akwarele, makramy i obrazy string artowe. Pasjonuje się ogrodnictwem i od wielu lat jest sędzią lekkoatletyki. Z zaangażowaniem uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy.

Od ponad 50 lat mieszkanka Czerwonaka, dla której malarstwo olejne stanowi niezwykle ważny element działalności artystycznej, mającej swoje podwaliny w tradycji rodzinnej. Dorobek twórczy artystki to kilkanaście wystaw i prezentacji indywidualnych. Pani Maria o swej działalności artystycznej mówi: “Malarstwo jest dla mnie czymś więcej niż tylko hobby, jest przemożną potrzebą przekładania na język kolorów emocji, nastrojów, oraz fascynacji. Jest to moja bardzo wielka pasja, którą kocham”

 

Pani Stefania mieszka w Owińskach od urodzenia. Jest szczęśliwą matką  oraz dumną babcią sześciorga wnucząt. Artystka zaczęła poświęcać czas na rozwój swojej artystycznej pasji dopiero w momencie usamodzielnienia się dzieci.

Pani Stefania tworzy swoje dzieła haftując i szydełkując, czemu w chwili obecnej oddaje się całkowicie.

Mieszkanka Czerwonaka, emerytowana urzędniczka Gminy Czerwonak. Pasję do malowania odkryła w sobie w szkole średniej i oddawała się jej w wolnych chwilach. Dziś tworzy systematycznie, odnajdując w życiu radość, satysfakcję i spełnienie. Inną miłością pani Krystyny są książki, które czyta z upodobaniem, pogłębia wiedzę historyczną, a także interesuje się zagadnieniami ezoterycznymi.

Z wykształcenia jest ekonomistką, absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Wiersze pisze od ponad dziesięciu lat. Siła poezji Alicji Krawiec, bardzo osobistej, płynie z prostoty, jest pełna ciepła i emocji. Autorka pisze o miłości, przyrodzie i przemijaniu.

Cześć wierszy Alicji Krawiec ukazała się w czterech antologiach wydanych przez Wydawnictwo Astrum z Wrocławia oraz w trzech wydanych przez A.K. Malesę. Kilka opowiadań ukazało się drukiem w dwóch Antologiach Grupy Literackiej Ailes. Poetka brała udział w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim ”Sen o Karpatach”, w którym jeden z jej wierszy zdobył wyróżnienie i został wydrukowany w zbiorze “Wrzosowisko XIX- W paprociach czasu”. W 2020 roku ukazał się debiutancki tomik poezji pod tytułem „Zasłuchana w ciszę”. Następnie  zostały również wydane tomiki “Oczyma wyobraźni”, “Brzegiem myśli” i „Wszystko, co kocham”.

Laureatka nagrody Animator Kultury w Gminie Czerwonak