Michał Śmielak „Pomruk”

Zachęcona opiniami czytelników postanowiłam sięgnąć po dotychczas mi nieznanego autora- Michała Śmielaka, a precyzyjniej rzecz ujmując „Pomruk”- jeden z jego kryminałów. To, że lubię ten gatunek to jedno, a to, że akcja powieści dzieje się w moich ukochanych Bieszczadach….czułam, że będzie to dobra lektura.

Stanisław Stadnicki- były gangster, postanawia zmienić swoje życie i osiedla się w Pomruku- bieszczadzkiej wsi niedaleko Ustrzyk Dolnych. Po dwóch latach niczym niezmąconego spokoju, we wsi dochodzi do brutalnego morderstwa młodej dziewczyny. Stadnicki bardzo szybko przekonuje się, że morderstwo ma ścisły związek z jego osobą i przeszłością. Mieszkańcy wierzą, że w ich społeczności pojawił się Bies- demon przynoszący cierpienie i śmierć, jednak czy na świecie istnieje demon groźniejszy niż po prostu… człowiek? Lokalna policja za wszelką cenę będzie starała się ustalić sprawcę, tymczasem okaże się, że to nie jedyna śmierć, jaka dotknie mieszkańców wsi.

To jest znakomicie napisana książka. Śmielak ma lekkie pióro, każdą kolejna stronę się po prostu pochłania. Czytałam jednym tchem i jedno jest pewne- sięgnę po wszystko, co napisał autor, licząc, że każda kolejna powieść będzie co najmniej tak samo dobra jak „Pomruk”. A wszystkim czytelnikom, którzy mówili „Musisz to przeczytać”- wielkie dzięki.

Książka dostępna w Czerwonaku i Owińskach.

Izabela Nowak

Przejdź do treści