Aneta Pawłowska- Krać „Głośnik w głowie”

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się w przestrzeni publicznej debat na temat zdrowia psychicznego Polaków, a także polskiej psychiatrii- dokładniej rzecz ujmując- jej katastrofalnego stanu. Aneta pawłowska- Krać postanowiła sprawdzić „u źródła”, czy faktycznie jest aż tak źle. Efekty jej wielomiesięcznej pracy można poznać czytając „Głośnik w głowie”.

Autorka rozmawiała zarówno z pacjentami leczącymi się psychiatrycznie, z rodzicami dzieci cierpiących na choroby czy zaburzenia psychiczne, w końcu tez z pielęgniarkami i lekarzami zajmującymi się ta konkretna dziedziną medycyny. Polska rzeczywistość psychiatryczna to wiele elementów układanki, które ostatecznie nie mogą układać się w spójna i logiczną całość- braki kadrowe, wieloletnie zaniedbania finansowe, ogromne kolejki, a w przypadku niektórych miejsc na mapie Polski- praktyczne wykluczenie z dostępu do usług psychiatrycznych- to niestety mało optymistyczny obraz rzeczywistości. Dlaczego akurat psychiatria jest tak drastycznie słabo dofinansowana? Dlaczego w sytuacji, kiedy z roku na rok coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych potrzebuje takiego wsparcia, system nieustannie zamyka oczy i nie widzi piętrzących się problemów? Nawet jeśli książka nie przynosi odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawiają się w głowie czytelnika podczas zapoznawania się z lekturą, niewątpliwie warto po nią sięgnąć, bo historie osób opisanych w „Głośniku” mogą kiedyś stać się i naszymi historiami, a wtedy i my boleśnie zetkniemy się z twardą ścianą.

Dobrze, że coraz więcej mówi się o problemach psychicznych Polaków, dobrze też, że powstają na ten temat książki. To zawsze może okazać się pierwszym krokiem w dobra stronę. W Polsce jest bardzo dużo do zrobienia, ale im więcej głosów w sprawie, tym większa szansa, że chociaż postaramy się doścignąć inne kraje w podejściu do zagadnień zdrowia psychicznego.

Książka dostępna w Czerwonaku i Owińskach.

Izabela Nowak

Skip to content