Gminna biblioteka na zielono!

Zazieleniło się w naszej bibliotece podczas tygodnia, w którym świętowaliśmy Dni Gminy. Nie mogło nas zabraknąć już w sobotę, podczas ich otwarcia. Zarówno młodzi, jak i ci nieco starsi mogli zmierzyć się z konkursami wiedzy o literaturze, nie zabrakło gier planszowych dla ich miłośników. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nasza nowość – bajkowa gra wielkoformatowa. Dzięki stoisku z bookcrossingiem część mieszkańców wróciła do domu z wybranymi przez siebie tytułami.

We wszystkich naszych bibliotekach można było skorzystać z tzw. plantcrossingu, czyli wymiany roślin. Dodatkowo, w filii w Owińskach wystawiliśmy książki dotyczące szeroko rozumianej zieleni i “ściągi” dotyczące rożnych okolicznych roślin i ich zastosowania.

W bibliotece w Koziegłowach gościliśmy Jakuba Stanisławskiego – lokalnego piekarza, który przeprowadził warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Koziegłowach. Pan Jakub opowiedział dzieciom, w jaki sposób powstaje chleb, uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje mąk, wykorzystywanych do pieczenia, jak się karmi zakwas i wielu innych ciekawostek. Nie mogło zabraknąć degustacji wypieków Pana Jakuba. Czytelnicy mieli również okazję podziwiać wspaniałą wystawą kaktusów Kazimierza Więckowskiego – mieszkańca naszej gminy.
W kolejnym dniu bibliotecznego Zielonego Tygodnia przed biblioteką w Czerwonaku gościliśmy przedszkolaki z Gminnego Przedszkola im. Dzieci z Leszczynowej Górki w Czerwonaku.  Ekologiczne warsztaty przeprowadziła Joanna Nawrocka-Rohnka z Fundacji Leśne Dziki. Dzieci weszły w skórę kilku gatunków ptaków, poruszały się i pośpiewały. Szukaliśmy elementów ścieżki sensorycznej, kamieni, szyszek i patyków, po czym wspólnie ją zbudowaliśmy.  „Ścieżka bosych stóp” pozostanie częścią Letniej Czytelni przed biblioteką w Czerwonaku. Fundacja Leśne Dziki zawitała również do Owińsk. Dzieci z grupy “Motylki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Owińskach bawiły się podczas zajęć z „Leśnej Sensoryki”.

Zielony Tydzień, który był częścią obchodów Dni Gminy Czerwonak, dostarczył mnóstwo atrakcji naszym czytelnikom i mieszkańcom. Wymiana roślin cieszyła się ogromnym powodzeniem, a dzieci wyszły z zajęć bogatsze o nowe umiejętności i wiedzę.

Skip to content