Marta Sapała „Mniej”

Wyobrażacie sobie Rok Bez Zakupów? Rok życia na tzw. „minimum przetrwania”? Rok ograniczana się do zaspokajania tylko najbardziej podstawowych potrzeb? Marta Sapała waz z dwunastoma ochotnikami (singlami bądź całymi rodzinami) postanawia wziąć udział w tak nietypowym eksperymencie, a my- czytelnicy, dzięki tej książce, możemy towarzyszyć w tych niezwykłych dwunastu miesiącach antykonsumenckiej podróży.

Uczestnicy to osoby różniące się pochodzeniem, wykształceniem, sposobem życia, ale wszystkie łączy chęć podjęcia tego wyzwania. Nie będą kupować ubrań, zbędnych kosmetyków, a nawet zakup kawy będzie czymś ekstrawaganckim i wykraczającym poza niezbędne minimum. Czy da się tak żyć w nastawionym na konsumpcję świecie? Jak eksperyment odbije się na życiu uczestników? Ilu z nich podda się i zrezygnuje z Roku Bez Zakupów? Ile problemów napotkają przez ten czas i jak zmieni się ich życie po eksperymencie?

Tak książka jest bardziej emocjonująca, niż mogłoby się wydawać. Ileż razy podczas czytania „Mniej” zastanawiałam się, ile rzeczy w moim osobistym życiu jest zbędnych, jak bardzo ja sama poddaję się bezmyślnemu konsumpcjonizmowi, w końcu- z czego potrafiłabym zrezygnować dążąc do szeroko rozumianego minimalizmu. Myślę, że warto przyjrzeć się zapiskom z tego doświadczenia, a być może pewne wnioski odnieść do samego siebie.

„Mniej” dostępna w filii w Owińskach

Izabela Nowak

Skip to content