Valerie Perrin „Cudowne lata”

Etienne, Nina i Adrien to trójka przyjaciół z dzieciństwa, których losy możemy śledzić sięgając po „Cudowne lata”- najnowsza powieść Valerie Perrin- francuskiej pisarki, autorki słynnego i wielokrotnie nagradzanego  „Życia Violette”.

Dzieciaki dopiero wkraczają w szkolne życie, nie mają pojęcia, że zupełnie przypadkowo dobrani na podstawie nazwisk do jednej klasy, staną się dla siebie najbliższymi osobami na całe życie. Perrin ma wyjątkową zdolność „odtworzenia” młodzieńczych lat nie tylko naszych bohaterów, ale tez nas samych. Czytając będziecie czuć smak Waszych ulubionych lodów, wakacji, ale także lęku z powodu wywołania do tablicy. A później… później poznacie trzy historie, trudne i skomplikowane dokładnie tak jak ludzkie życie. Czy przyjaźń Etienne, Niny i Adriena przetrwa krytyczne dla nich momenty? Ile można sobie wybaczyć? Czy przyjaźń może mieć jakąkolwiek cenę?

Myślałam na początku, że to będzie lektura lekka, łatwa i przyjemna. „Trafiłam” tylko w połowie- czytałam z ogromną przyjemnością, ale na pewno nie była to dla mnie książka „lekka”. Z każdą kolejną stroną nachodziły mnie nieoczywiste refleksje dotyczące własnych lat młodzieńczych i myślę, że spotka to każdego, kto zdecyduje się sięgnąć po „Cudowne lata”. A warto, naprawdę warto skusić się na te pozycję. Autorka operuje świetnym językiem, wprowadza do narracji wiele niedomowień, zagadek, do tego, co zawsze bardzo cenię- kreuje bohaterów w sposób wielowymiarowy, nieoczywisty. To jest zresztą cecha, która urzekła mnie również w „Życiu Violette”- i ten tytuł również gorąco polecam.

 

Książka dostępna w Czerwonaku, Koziegłowach i Owińskach.

 

Skip to content